Szaturnusz észlelőlap
v2.0
Használat
- Derítse ki a Szaturnusz dőlésszögét (a gyűrűk nyílását) az észlelés dátumára. Ehhez kedvenc planetárium programját vagy valamilyen online eszközt tud használni.
- Állítsa be a dőlésszöget és a többi paramétert az igényeinek megfelelően.
- Intenzitásvázlat készítéséhez pipálja be a "Második sablon intenzitásbecsléshez" opciót. Az alsó, fehér sablonra készítse el az intenzitásvázlatot. A felső, hátteres sablonon dolgozza ki a rajzot.
- Az adatmezők megjelenítéséhez pipálja be az "Adatmezők megjelenítése" opciót. Ekkor a kinyomtatott észlelőlapon megjelennek az észlelés adataihoz tartozó beviteli mezők (a honlapon nem látszik válzotás).
- Ha kicsinek találja a bolygókorongot a sablonon, használja az "Extra nagy sablon" opciót.
- Nyomtassa ki az észlelőlapot. Ne használjon PrintScreen-t, mert úgy nem lesz elég jó a felbontás.
- A távcsőben látottak alapján rajzolja le a bolygót az észlelőlapra.
- Jegyezze fel az összes vonatkozó adatot is (pontos dátum és idő, távcső, szűrők, stb.).
- Küldje be az észlelést a Magyar Csillagászati Egyesületnek: eszlelesek.mcse.hu
Ha kíváncsi arra, hogy miért és hogyan készítettem ezt az észlelőlapot, itt elolvashatja, hogyan született a Szaturnusz észlelőlap.
2021 augusztusa óta a Szaturnusz észlelőlap második verziója érhető el. Az észlelőlap ki lett bővítve a holdak rajzolását segítő sablonnal, illetve a gyorsabb rajzolás érdekében a sablonok mérete csökkent, ami egyúttal lehetővé tette az adatmezők ésszerűbb elhelyezését is.
Jogi nyilatkozat
Az észlelőlap készítője semmilyen felelősséget nem vállal az észlelőlap kitöltésével, használatával, illetve ezek következményeivel kapcsolatban.
A "Jegyezze meg a beállításokat" opció használatakor a weboldal elmenti a Szaturnusz észlelőlap beállításait az Ön böngészőjében. Ha kiveszi a pipát, akkor ezek az adatok törlődnek a böngészőjéből.