Lehet, hogy nem az M 76 (Messier 76) a Messier lista leglátványosabb objektuma, de én nagyon szeretem ezt a kis ködöt. Még a kanadai erdőtüzek miatt rendkívül gyenge égen is fényes és részletgazdag ez az egyáltalán nem kicsi planetáris-köd. A csillagokat szűrő nélkül rajzoltam, a ködöt pedig jórészt szintén szűrő nélkül, de a rajz tartalmaz [OIII] szűrővel látott részleteket is. Lényegében lerajzoltam minden részletet, amit sikerült meglátni a távcsőben. A bipoláris köd fényes testét adó mindkét lebeny inhomogén - sok pozíció szerint rajzolható részlettel. Az inkább háromszög (vagy még inkább trapéz) alakú, déli (a rajzon a felső) rész fényesebb, mint az inkább téglalap alakú északi. A planetáris-köd halójában is sok részlet figyelhető meg. A 15.9m-s központi csillagot nem láttam, de nem is kerestem különösebben.
Balra Robert J. Vanderbei 25 cm-es RC távcsővel készült felvétele látható az M 76-ról. Az eredeti felvételt elforgattam és kivágtam, hogy nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja, mint a részletrajzom.
A köd piros színét a hidrogén-alfa (és-vagy az NII) emisszió adja, a kékes színért pedig javarészt a kétszeresen ionizált oxigén 500.8 nm-es [OIII] vonala felelős. Nagyrészt utóbbi adja a vizuális látványt.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében