Szinte hihetetlen, hogy az embere belenéz a távcsőbe, és ez a látvány fogadja. Sokszor néztem vágyakozva itthonról a Fornax világosszürke, csillagtalan foltját, ahogy végigvonult a horizonton, benne az égbolt talán legszebb galaxisaival. Köztük is az NGC 1365 az első, a küllős spirálgalaxisok archetípusa. Namíbiában sem voltak tökéletesek a viszonyok: a Fornax hajnalban nem emelkedett túl magasra pirkadat előtt, így a háttér érezhetően szürkés volt - zenitben még döbbenetesebb lehet.
A látvány teljesen egyértelmű, a spirálszerkezet első pillanatra látszik. Az alsó kar picit fényesebb, kontrasztosabb, és egy vékony szál fut benne végig, valamint két fényes folt is látszik benne a küllő végénél lévő markáns csomón kívül.
A galaxis magjának fényes részében apró spirális struktúra látszik. Ezt a kidolgozás napján néztem össze a fotókkal, és csodálkozva láttam, hogy tényleg ott van, úgy ahogy rajzoltam. Két porsáv okozza, amik a küllőben futnak, és a mag környékén a legkontrasztosabb a látvány. A látott részleteken túl a galaxis megdöbbentően sokat tartogat még. Jobb égen, valamivel nagyobb távcsőben - mások rajzai és a fényképek alapján - újabb spirálkarok, csillagkeletkezési területek, porsávok tárulnak fel és a karok teljesen visszakanyarodnak.
Az ég alatti rajzolás előtt a látómező vázát előrajzoltam a Guide-ból.
Balra Francsics László jóvoltából távészleléssel, 51 cm-es és 70 cm-es Dall-Kirkham távcsövekkel készített fotója látható. Pontosabban az RGB adatok Planewave 20" (0.51m) CDK, a luminance adatok Planewave 27" (0.7m) CDK700WF távcsővel készültek. Az eredeti fényképet elforgattam és kivágtam, hogy a rajz tájolásához hasonló legyen a fotó tájolása. Ezen sorok írásakor (2015 október) Francsics László fotója még máshol nem lett publikálva.
Látszik, hogy a részben előre megrajzolt csillagmező ellenére a rajz rendkívül pontatlan. A galaxis alakja, főbb struktúrái szépen látszottak a távcsőben. Kicsivel nagyobb horizont feletti magasságban, és/vagy kicsivel nagyobb távcsővel valószínűleg jóval többet mutatott volna magából a galaxis.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében