Régóta terveztem, hogy megörökítem a Cygnus-Cepheus határán lévő híres nyílthalmaz-galaxis párost. A projekt eddig ott bukott el, hogy nem volt hozzá megfelelő látómezőm. Vagy kicsi volt a nagyítás és az objektumok részlettelenül elvesztek a tejútmezőben, vagy már túl nagy volt a nagyítás és nem fértek rendesen a látómezőbe. A 40x-es nagyítás 1.8°-os látómező mellett számomra pont a legesztétikusabb arcát mutatja ennek a látszólagos párosnak.
A nyílthalmaz, az NGC 6939 nagyjából bomlik. Kb. egy tucat fényesebb csillaga látszik és sok halványabb. És némi ködösség is maradt még a halványabb tagok miatt, de nem sok. A halmaz nem nagyon fényes, de egyáltalán nem is halvány.
A galaxis, az NGC 6946 valamivel halványabb, mint látszólagos szomszédja, de nem sokkal. A XX - XXI. században sok szupernóvának otthont adó, és ezért Tűzijáték-galaxisnak nevezett rendszer rendkívül diffúznak tűnik a pici távcsőben. A tarjáni tábor három éjszakájának a végére három spirálkar is megmutatta magát a galaxisban. Ezekhez egy egészen picit csaltam, mert közben Aranyi Bea 20 cm-es Dobsonjában is megnéztük a galaxist, és ott sokkal könnyebben látszottak a karok. Így a kis távcsőbe nézve már tudtam, hogy mit és hol kell keresni. A hosszabb, DK felé induló kar látszik valamivel könnyebben. A két rövidebb, ÉNy felé induló kar rendkívül bizonytalan. Az ezeken túl lévő halványabb külső rész talán egy picit inhomogén. Nagyobb távcsővel jóval határozottabb látvány a galaxis. Viszont akkor már nincs meg az 1.8°-os sziporkázó tejútmező.
Balra Éder Iván jóvoltából 30 cm-es Newton asztrográffal készített fotója látható. Az eredeti fényképet kivágtam és a pozitívba fordított rajzomat elforgattam, hogy a fotó és a rajz nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja.
A csillagokat összehasonlítva kiválóan észrevehetőek a rajz pontatlanságai. A galaxist megnézve látszik, hogy a könnyebben látszó (felső) spirálkar a fotón is a legfeltűnőbb. Emiatt a kar miatt került a galaxis Halton C. Arp pekuliáris galaxisokat tartalmazó katalógusába ("spiral with one heavy arm") Arp 29 sorszámmal. A rajzon szereplő két halványabb kar közül az egyik (a külső) valószínűleg részben azért látszott, mert rávetül egy előtércsillag, amit külön nem láttam, illetve tartalmaz egy fényesebb csillagkeletkezési területet. Utóbbit szintén nem láttam külön.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében