Sokat gondolkodtam, mielőtt belefogtam ebbe a rajzba. Ugyanis előtte még soha nem láttam ezeket a ködöket. A VdB 14 és 15 két halvány reflexiós-köd a kb. 4.5 magnitúdós CE és CS Cam csillagok között. A teljes csillagmezőt megrajzoltam Kerepesről. A ködöt ekkor nem is néztem - teljesen esélytelen fényszennyezett égről. Majd 2013 januárjában egy ágasvári hétvégén eljött az igazság pillanata. Szerencsére a köd rendkívül nehezen, de látszott a kiváló égen. Azért mertem elkezdeni a rajzot, mert több fotót megnéztem előtte és láttam, hogy a két, nagyjából ugyanolyan fényes csillag közül csak az egyik körül van köd. Vagyis a másik kiváló kontroll. Illetve az egyik ködcafat nem kapcsolódik közvetlenül fényes csillaghoz. Utóbbi, a VdB 14 40x-es nagyítással látszik - éppen hogy. A fényes csillag körüli VdB 15 pedig a kisebb, 16x-os nagyítással sejlik fel. Mindkét ködben látszik némi részlet, de ilyen kicsi távcsővel ezek a reflexiós ködök a halványság szinonimái.
Balra Bob Franke jóvoltából Takahashi FSQ-106ED távcsővel készített fotója látható. Az eredeti fényképet kivágtam, és a pozitívba fordított rajzomat elforgattam, hogy nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja a rajz és a fotó.
Vizuálisan a ködök szépségéből szinte semmi nem látszott. A ködök legfényesebb területei éppenhogy megmutatták magukat. A szépséges tejútmező csillagait összehasonlítva kiválóan látszanak a rajz pontatlanságai.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében