Az IC 2233 egy viszonylag közeli - kb. 30 millió fényévre elhelyezkedő - alacsony felületi fényességű spirálgalaxis. A rendszerre nagyjából pontosan éléről látunk rá, maximum 1-2° eltéréssel. A galaxisból lényegében hiányzik a központi dudor. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy rendkívül vékonynak látjuk ezt a csillagvárost: az IC 2233 az egyik legvékonyabb éléről látszó galaxis az égen. Látszólag közel, és térben sem olyan nagyon távol található a Medvetappancs-galaxis (NGC 2537), de a két rendszer között úgy tűnik, hogy nincsen fizikai kapcsolat. Mindkettő magányosan fejlődő, alacsony csillagkeletkezési rátát mutató galaxis nagy semleges hidrogén (HI) tartalékokkal.
További olvasnivaló: H I IMAGING OBSERVATIONS OF SUPERTHIN GALAXIES. II. IC 2233 AND THE BLUE COMPACT DWARF NGC 2537 (The Astronomical Journal, 2007)
A 40 cm-es távcsőben nagyon izgalmas az IC 2233 látványa: egy vékony, hosszú csík az egész. A megnyúltság kb. 1:20 arányúnak tűnik, 4.8'-es hossztengellyel. A galaxis nem nagyon fényes, de nem is nagyon halvány. Mag nem látszik, de van egy fényesebb központi tartomány, ami inhomogénnek tűnik. Emellett észak felé (a galaxis felületére vetülő csillag felé) látszik még egy apró folt (?). A galaxis szélei nagyon halványak.
Balra az SDSS (Sloan Digital Sky Survey) 2.5m-es távcsövével készült felvétel látható a pozitívba fordított rajzom mellett. A fotót elforgattam és kivágtam, hogy a rajzot és a fényképet könnyebben össze lehessen hasonlítani.
A fotót és a rajzot összehasonlítva szembetűnő, hogy a galaxis jobb felső (déli) végét nem rajzoltam pontosan. Illetve vékonyabbnak láttam a rendszert, mint amilyen a fotón. Ezt valószínűleg az okozza, hogy nagyon kevés az előtércsillag, amihez viszonyítani lehetne, és a galaxis is meglehetősen "strukturálatlan". Nagyon nehéz pontosan megfogni, hogy hol kezdődik és hol végződik egy ilyen sejtelmes objektum.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében