Az Androméda-köd legnagyobb gömbhalmaza
KövetkezőA Drágakő-halmaz és egy diffúz-köd a...
Az NGC 2537, vagyis a Lynx csillagképben lévő Medvetappancs-galaxis egy meglepően érdekes objektum. Ez egy egészen egyedi alakú küllős spirál, vagy inkább egy kék kompakt törpegalaxis. Egy közeli rendszerről van szó, kb. 22 millió fényévre helyezkedik el tőlünk. A különleges kinézete alapján azt gondolná az ember, hogy valamilyen kölcsönhatás eredménye a galaxis lábnyom / patkó / bekapcsoló gomb alakja. De a mérések azt mutatják, hogy ez a törpegalaxis viszonylag elszigetelten fejlődik, még a látszólag közeli IC 2233-mal sincsen dinamikai kapcsolatban. És egy nemrég végbement ütközés nyomát sem találták meg a kutatók az NGC 2537-ben. A galaxist a látszó koronghoz képest 6-8-szoros méretű semleges hidrogén (HI) halo veszi körül. A mérések erős tömegkoncentrációra utalnak a centrumban - ami viszont sem a fotókon, sem saját szemmel a távcsőben nem érzékelhető.
A Medvetappancs-galaxis élőben nagyon hálás célpont: rendkívül sok részlet látszik a távcsőben. Igazából kb. minden, ami a nagytávcsöves fotókon is megfigyelhető. Ezt Iván is igazolta, és még többen is látták a részleteket. A galaxis legfényesebb pontja egy csillagkeletkezési terület, ahogy nagyjából az összes fényes folt és ív is. Lehetne sorolni a részleteket, pl. a "küllő" inhomogén voltát, stb., de ezek mind látszanak a rajzon.
Picit arrébb található a rendkívül halvány és részlettelen, 15.4m-s háttérgalaxis, az NGC 2537A (PGC 23057).
Az NGC 2537 Halton Arp katalógusba is bekerült Arp 6-os sorszámmal alacsony felületi fényességű spirálgalaxisként.
Balra az SDSS (Sloan Digital Sky Survey) 2.5m-es távcsövével készült felvétel látható a pozitívba fordított rajzom mellett. A fotót elforgattam és kivágtam, hogy a rajzot és a fényképet könnyebben össze lehessen hasonlítani.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében