Namíbiai utunk során ez a látómező volt az egyetlen igazi kistávcsöves célpontom. Az első öt éjszakán még nem volt az enyém a 40-es távcső, így volt időm bőven, nem siettem el a rajzolást. Ez, az Eta Carinae-köd árnyékában megbújó régió meg is érdemli a törődést - lélegzetelállító szépségek látszanak a távcsőbe pillantva.
A látómezőt teljesen egyértelműen az NGC 3293 nyílthalmaz uralja. A kb. 5'-es területre összezsúfolt sok tucatnyi sziporkázóan fényes csillag látványát sajnos nem adja vissza a rajz. A nem hivatalosan Drágakő-halmaznak (Gem Cluster) nevezett csoporthoz az északi égen hasonlót sem találunk. A déli égen több riválisa is akad, pl. az Ékszerdoboz, és az NGC 3766. A fiatal, forró, nagy tömegű, főként B színképtípusú, kékesfehér csillagokból álló halmaz tartalmaz egy vörös szuperóriást is, a V361 Car-t. A csillag színe könnyen, de fakón látszik a kis Newtonban (narancssárga). A környéket megnéztük a 25x150-es Fujinon binokulárban is, ahol a csillagok színe döbbenetesen élénken látszott első pillantásra. A halmaz körüli, de ahhoz fizikailag nem kapcsolódó diffúz-ködöt (Gum 30) nem láttam. Ahogy a halmazt átszövő reflexiós-ködöt sem sikerült megpillantani.
A látómező másik látványossága az NGC 3324 csillagkeletkezési terület.a hozzá kapcsolódó buborék alakú diffúz-köddel. Ez az objektum az Eta Carinae-köddel áll kapcsolatban. A fentebb tárgylat NGC 3293 nyílthalmaz mögöttük helyezkedik el, nincs velük kapcsolatban. Az NGC 3324 buborékának - fotókon rendkívül látványos - kontrasztos széle meglepő módon a kis távcsőben is megmutatta magát, igaz csak szerényen. A buborék peremén egy vékony, halvány szál látszott.
A rajz szűrő nélkül készült, de a köd részleteinek vizsgálatához [OIII] szűrőt is használtam.
Balra Éder Iván jóvoltából 20 cm-es Newton asztrográffal készített fotója látható. A pozitívba fordított rajzomat elforgattam és kivágtam, hogy nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja, mint a fénykép.
Látszik, hogy ez a terület még annál is sokkal gazdagabb és érdekesebb, mint amilyennek a kis 10 centis távcsőben élőben mutatta magát.
Miután volt rá lehetőségünk, természetesen nagyobb távcsőben is vetettünk egy pillantást erre a különleges párosra. 40 cm-es távcsővel még sokkal szebb a nyílthalmaz. De a halmazt finoman átszövő kusza reflexiós-ködöt a nagy Dobsonban sem sikerült megpillantanom.
Érdekes kísérlet a rajz pontosságával kapcsolatban, és általában a mély-ég rajzaim pontosságát illetően, ha az ember blinkeli a rajzot és a fotót. Ezt pl. úgy lehet megcsinálni, hogy ezt az oldalt a böngésző egy másik fülében is megnyitja az ember, és az egyikben a rajzot nagyítja ki, a másikban a fotót. Ez után lehet kapcsolgatni a két fül között. Ha a képek méretei eltérőek, kisebbre kell méretezni a böngésző ablakát.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében