Az M 100 (Messier 100) a Virgo-galaxishalmaz egyik legnagyobb és legfényesebb tagja. Egy gyönyörű, nagyjából szabályos spirálgalaxis. A távcsőbe pillantva elsőre egy nagy, kerek kontraszttalan felület látszik egy viszonylag kompakt, nagyon fényes belső résszel. Jobban megnézve már rövid idő után előtűnnek a spirálkarok, amik fényes, vékony szálakként egyértelműen látszanak a galaxis diffúz felületén. Több különböző méretű fényesebb folt is megfigyelhető a karokban, de a foltok igazi részleteket nem mutatnak. Ezek a karokban lévő csillagkeletkezési területek.
Külön figyelmet érdemel az M 100 magrésze. A csillagontó galaxisban itt a leghevesebb a csillagkeletkezés: egy gyűrű alakú képződményben (nuclear ring), valójában egy mini spirálban a mag körül. Az 1993-ban megjavított HST (Hubble Űrtávcső) egyik első felvétele pont erről az objektumról készült. A távcsőben egy fényes csillagszerű mag látszik, amit egy igen kompakt, inhomogén és jó fényes, kerek tartomány övez (ez az a bizonyos mini spirál). Jobban megnézve (ez minimum 30-60 percet jelent) az inhomogenitások pozíció szerint rajzolhatóak. A mag egy nagyjából ÉNy-DK irányban megnyúlt ovális rész közepén ül. E mellett három különböző fényességű apró folt érzékelhető. Az egész struktúra mérete kb. 30" (ívmásodperc).
A 15.5'-es látómezőbe belefért még az M 100 két kísérőgalaxisa is: az NGC 4328 (jobbra) viszonylag halvány és egyenletesen fényesedik a nagyjából csillagszerű magja felé. Az NGC 4322 (jobbra lent) még halványabb, és nem látszik benne mag.
Balra az ESO (European Southern Observatory) 8.2m-es VLT (Very Large Telescope) távcsövére szerelt, közeli infravörösben működő HAWK-I műszerrel készült felvétel látható a pozitívba fordított, elforgatott és kivágott rajzom mellett. Mindkét kép nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja. A fotó nem látható fényben, hanem közeli infravörösben készült. A nagyjából 1000-2200nm-es hullámhossz-tartományt lefedő Y, J, H, K csatornákon készült fotókból állítottak össze egy hamisszínes RGB felvételt. Érdekes, hogy a galaxis morfológiája rendkívül hasonló infravörös és látható tartományban is, így talán van létjogosultsága egymás mellé tenni a két képet.
Az alábbi képen az M 100 magvidéke látható a Hubble Űrtávcső (HST) felvételén. Jól megfigyelhető a heves csillagkeletkezés a mag körüli mini spirálban (nuclear ring). Valamint a magvidék és a kintebbi spirálkarok közötti óriási fényességbeli kontraszt is nagyon szépen látszik.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében