Az M 61 (Messier 61) a Virgo-galaxishalmaz déli szegletében, az S Felhőben (S Cloud) elhelyezkedő gyönyörű spirálgalaxis. A besorolása SBbc, de - mint mindegyik galaxisnak - teljesen egyedi a megjelenése. Az aktív galaxismagot tartalmazó csillagontó galaxis a Virgo-halmaz legnagyobbjai közé tartozik.
A 40 cm-es távcsőben rendkívül jól néz ki a rendszer - rögtön első pillantásra feltűnnek a spirálkarok. Egyáltalán nem kontrasztszegény a látvány. Az M 61 magja nagyon fényes, ahogy egy aktív galaxishoz illik, de nem csillagszerű. Meglepő módon a küllő nem olyan hangsúlyos. A küllő végeiben lévő foltok viszont jó fényesek, mint a küllős spirálok többségében. A felső (déli) folt még inhomogén is. Nagyon izgalmas részlet a szögletesen megtörő spirálkar. A külső karokat sajnos nem láttam, pedig lett volna mit nézni. Mély fotókon a galaxis kb. háromszor akkora, mint a rajzomon. A külső karok szorosan vannak felcsavarva, és elképesztően szépek. Ezekhez valószínűleg jóval nagyobb távcső és sokkal jobb ég kell.
Balra az SDSS (Sloan Digital Sky Survey) 2.5m-es távcsövével készült felvétel látható a pozitívba fordított rajzom mellett. Mindkét kép nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja.
Egyértelmű, hogy a galaxis külső, halványabb spirálkarjait nem láttam. A rajzon szereplő három csillagot felhasználva érdemes összehasonlítani a képeket. Csak a legbelső karokat mutatta meg a 40 cm-es távcső.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében