Az M 99 (Messier 99) egy egészen egyedi alakú, gyönyörű spirálgalaxis a Virgo-halmazban. A távcsőben teljesen egyértelműen látszik a két fő kar: a vékonyabb, fényesebb, "magányos" kar és a szélesebb, legyező alakú kar. Előbbi inhomogén és több, különböző alakú, méretű és fényességű folt is látszik benne. A szélesebb karban több diffúz szál látszik és meglehetősen egyenetlenül veszik a háttérbe. Nagyon izgalmas részlet a különálló cafat - egy csillagkeletkezési terület - a széles kar vége után. A galaxisnak nincsen csillagszerű magja. Inkább úgy néz ki a magrész, mint egy bontatlan gömbhalmaz - finoman inhomogén az egész.
A galaxis szabálytalan alakjáért valószínűleg egy korábbi nagy sebességű ütközés felelős, talán az M 98-cal. Az M 99 kapcsolatban áll egy érdekes objektummal, a VIRGOHI 21-el. A korábban sötét galaxisnak gondolt HI (semleges hidrogén) felhő valószínűleg a korábbi ütközésben leszakadt árapálycsóva. A VIRGOHI 21 kb. 20'-re északnyugatra található az M 99-től (a rajzon jobbra le), már bőven túl a 15.5'-es látómező határán. Viszont optikai tartományban nem figyelhető meg, csak a hidrogén 21 cm-es hullámhosszán.
Balra Adam Block 32"-es távcsővel készült felvétele látható. Az eredeti fényképet kivágtam, és a pozitívba fordított rajzomat elforgattam és kivágtam, hogy a rajz és a fotó nagyjából ugyanazt a területet ábrázolja.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében