Az Arp 142 kiemelt célpontom volt a 2015. márciusi újholdas hétvégén Ágasváron. A rendszer két kölcsönható galaxisból áll. Az NGC 2937 egy elliptikus galaxis (balra fent), az NGC 2936 pedig egy erősen torzult spirál. A két galaxis rendre 13.6m és 12.9m fényességű. Ennek ellenére az elliptikus fényesebbnek tűnik. Ezt az érzetet a fényes, csillagszerű mag okozhatja. A halója picit aszimmetrikus - dél felé (balra / balra fel) enyhén megnyúlt. A spirál sokkal érdekesebb: egyértelműen látszik a galaxis meghajlított tömege. Az északi (jobb oldali) perifériája viszonylag kontrasztos. Máshol diffúz a pereme. Egy enyhén fényesebb diffúz szál látszik benne a legkeskenyebb részen.
A 330 millió fényévre lévő rendszerről rendkívül látványos HST fotó készült. Az előtérben - 230 millió fényévre - található a MAC 0937+0246 jelű galaxis az NGC 2936-hoz közeli kettőscsillag mellett. A pontos hely ismeretében néhányszor bevillant ott valami, de erősen kérdéses, hogy láttam-e a galaxis magvidékét. Külföldi észlelők 60 cm körüli / feletti távcsövekkel egyértelműen látták az apró galaxist halvány, megnyúlt foltként.
Balra a Hubble Űrtávcső (HST) felvétele látható az Arp 142 rendszerről. A pozitívba fordított rajzomat elforgattam és kivágtam, hogy kb. ugyanazt az égterületet ábrázolja, mint a híres kép.
A madár (pingvin) alakú galaxis részletei, vagyis a porsáv és a csillagkeletkezési területek természetesen nem látszottak a 40 cm-es távcsőben. Azokhoz jóval nagyobb távcsőre lenne szükség. Ettől függetlenül a látvány nagyon szép volt, és egyértelműen idézte a HST fotót.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében