Aki látta az NGC 3603-ról készült HST fényképet, az nem felejti el: középen ragyog az apró, kompakt, nagyon sűrű nyílthalmaz, és azt ölelik körül a köd narancssárga fátylai. A nyílthalmaz csillagai a köd üregében sziporkáznak. A fotó rendkívül hangulatos és egzotikus is - rögtön látszik, hogy ez csak déli objektum lehet. Namíbiai utunkon az egyik igen kívánatos célpont volt számomra ez a kis ékkő. Meglepetésemre a távcsöves látvány nem marad el sokban a híres fényképtől. A színeket és a köd apró fodrait leszámítva a távcsőbe pillantva nagyjából azt láthatja a szerencsés észlelő, ami a Hubble fotón szerepel. A hangulat mindenképpen átjön.
A halmaz nagyon kicsi, kb. 40"-es és nagyon fényes. Néhány csillagát pozíció szerint is lehet rajzolni, de érezni, hogy jórészt bontatlan. A köd is viszonylag fényes, egy szép, részletes diffúz lepel a halmazon kívül. Csak a belső, nyílthalmaz felé eső, és az északi pereme kontrasztosabb.
A látómező vázát - kb. egy tucat csillag pozícióját (de a fényességét nem) - előre berajzoltam a Guide-ból.
Balra látható a Hubble Űrtávcső (HST) fentebb említett fotója az NGC 3603-ról, és mellette a 40 centis Dobsonnal készült rajzom. Ez esetben a távcsöves látvány igen meggyőző volt. Érdemes a csillagokat is összehasonlítani. Ekkor látszanak a rajz pontatlanságai is.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében