Azóta szerettem volna látni és rajzolni ezt a galaxist, hogy a 2001 áprilisi Meteort kivettem a postaládából. Az NGC 4013-ról készült HST kép ugyanis ott virított a címlapon. Eszményi éléről látszó galaxis, gyönyörű részletes porsávval, és egy fényes előtércsillaggal, ami majdnem pont a galaxis közepére vetül.
Távcsőben azért ennyire nem látványos a rendszer. A galaxis viszonylag fényes és kontrasztos. A belső része határozottan inhomogén - több fényes folt látszik benne és ezek pozíció szerint rajzolhatóak. Az előtércsillag szépen látszik, a galaxis közepe attól egy picit DNy-ra található. A porsáv rendkívül nehéz. A magrészben, illetve ettől DNy-ra egy fényesebb részben látszik valamennyire a sötét osztás - több órányi szemmeresztés után. Ezek között, illetve a galaxis másik felében nem látszik a porsáv. Utóbbiban annyit lehet kivenni, hogy az északi oldalon (a porsáv helye alatt) fut egy fényesebb szál.
Balra Adam Block jóvoltából Ray és Emily Magnani és Adam Block 20"-es RC távcsővel készített fotója látható. Az eredeti fényképet kivágtam, és a pozitívba fordított rajzomat elforgattam, hogy nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja a rajz és a fotó.
A fényképet és a rajzot összehasonlítva szembetűnő, hogy nem pontosan láttam a galaxis széleit / méretét (ld. a fényes csillag pozícióját a galaxis fölött). A galaxis részletei viszont számomra meglepő módon meglehetősen jól egyeznek a rajzon és a fotón. Gondolok itt pl. az előtércsillag alatti apró fényes csomóra és fényes szálra vagy a centrum pozíciójára. A porsáv vizuálisan közel sem látszott olyan jól, mint a fényképen.
Alább látható az NGC 4013 részletét ábrázoló Hubble Űrtávcső (HST) által készített fénykép. Ez a fotó jelentette a fő motivációt, hogy lerajzoljam a galaxist. Bár a fotón szereplő finom részleteket saját szemmel megpillantani valószínűleg teljesen esélytelen.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében