Az NGC 4535 a Virgo Galaxishalmaz egyik különlegesen szép spirálja. A kb. 10.0m-s küllős spirálgalaxis nem adja magát könnyen. A magja fényes és nagyon apró. Innen viszonylag egyenletesen halványodik kifelé, és teljesen diffúzan veszik a háttérbe. Az egyenletességet elsősorban a küllő töri meg, ami viszonylag könnyen látszik. Ez meglehetősen rövid (kb. 1'-es), és mindkét végében egy-egy apró fényes folt látszik. A spirálszerkezet jóval nehezebb, de határozottan látszik. Érdekesség, hogy a küllő és a karok közötti rész (a küllő alatt és fölött) meglepően sötét.
A térképet és a fotót utólag megnézve kiderült, hogy a látómezőben van még két, 15.3m körüli galaxis: az NGC 4535A és a PGC 41752. Ezek elvileg elérhetőek lettek volna a 40-es távcsővel, de nem tudtam róluk, és tudatosan nem kerestem őket. Megjegyzem, hogy a rajzon több 15.9m-16.0m közötti csillag is szerepel.
Balra az ESO 8.2 m-es VLT távcsövére szerelt FORS1 műszerrel készült fotója látható a pozitívba fordított rajzom mellett. A rajzomat elforgattam és kivágtam, hogy nagyjából ugyanazt az égterületet ábrázolja, mint a fotó.
Természetesen az amatőrtávcsőbeli látvány nyomába se ér a világ egyik legnagyobb távcsövével készült fényképnek. Ennek ellenére a főbb struktúra egészen jól látszott. Feltűnő, hogy a galaxis jóval nagyobb, mint amit a 40-es Dobsonban láttam.
Pavo galaxis
A Páva nagy spirálgalaxisa
Panoráma-rajz
Óriási, halvány szupernóva-maradvány a déli égen
Centaurus gömbhalmaz
A Kentaur szerényebb gömbhalmaza
Apus gömbhalmaz
Gömbhalmaz a déli pólus közelében a Paradicsommadár csillagképben
Centaurus galaxis
Poláris gyűrűs galaxis
Ara galaxis
Küllős spirálgalaxis a Tejút sűrűjében